• Czym oddychamy? Co znajduje się w powietrzu?

  Powietrzem oddychają wszystkie istoty na ziemi. To ono, jako jeden z elementów pozwala żyć. Wykonując czynność oddychania, przedostaje się ono przez nos do płuc. Skoro nasze organy wewnętrzne mają z nim pośrednią styczność, warto się dowiedzieć, co dokładnie znajduje się w powietrzu i czym oddychamy.

  Na początek należy wspomnieć, że skład powietrza z biegiem lat zmieniał się. To czym oddychamy teraz jest zupełnie inne niż jeszcze kilka milionów lat temu. Ówcześnie można wymienić 3 grupy składników – stałe, zmienne i zawiesiny.

  Stałe

  W przeważającej części, ponieważ w aż 78% w powietrzu znajduje się azot. Drugi w kolejności – prawie 21% całkowitej objętości – jest tlen. Na pozostałe 1% przypadają inne pierwiastki i związki chemiczne. Prym, z wielkością 0,934%, wiedzie argon, a zaraz za nim, wydychany przez ludzi dwutlenek węgla – 0,036%. Reszta czyli neon, hel, metan, krypton, wodór i ksenon to jedynie setne części procenta. Warto jednak wspomnieć, że dwutlenek węgla (CO2) nie zawsze wynosi tyle samo. Czasem jest go mniej, a innym razem więcej.
  W powietrzu, jako element stały można uznać też parę wodną. To jaki jest jej aktualny rozmiar zależy od tego w jakim miejscu się znajduje, jaka panuje temperatura, czy jest nasłoneczniona czy też nie. Szacunkowo, przy powierzchni ziemi, waha się ona pomiędzy 0,5-4%.

  Zmienne

  Składniki zmienne, jak sama nazwa mówi, zmieniają się w zależności od klimatu, panującego przemysłu, pogody i innych sytuacji i katastrof typu wybuch wulkanu. Wśród najpopularniejszych można wymienić między innymi tlenek diazotu, dwutlenek siarki i ozon. Nie są to niestety pozytywne składniki, a ich występowanie przysparza problemów.

  Zawiesiny

  Zawiesiny czyli jednocześnie najgorsze, ale i najlepsze elementy powietrza. Do tych negatywnych zalicza się składniki mineralne typu pył i sadza. Ich zbyt wysoki poziom może zagrażać zdrowiu. Oprócz tego są też składniki organiczne jak drobnoustroje, od których często rozpoczyna się przeziębienie, i zarodniki roślin mające szansę zacząć życie w zupełnie nowym miejscu niż przedtem.Komentarze


 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  osiemnaście − 11 =