• Dobra klimatyzacja przemysłowa – czym powinna się charakteryzować?

  Wiele maszyn i urządzeń wykorzystywanych w produkcji przemysłowej wytwarza znaczne ilości ciepła. Pozbyć się go można stosując dobrą klimatyzację przemysłową.

  Zapewnienie odpowiedniej temperatury w halach produkcyjnych ma istotne znaczenie zarówno dla pracowników, jak i maszyn. Pracownik wykonujący swoje obowiązki w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których temperatura oraz wilgotność znajdując się na optymalnym poziomie zapewniającym komfort cieplny, jest zdecydowanie wydajniejszy od tego, który pracuje w upale lub zimnie. Poziom temperatury w halach produkcyjnych bardzo często wpływa również na żywotność urządzeń. Maszyny działające w niekorzystnych warunkach mogą ulec przegrzaniu, a w efekcie uszkodzeniu.

  Dobra klimatyzacja przemysłowa powinna przede wszystkim pozwalać na precyzyjne regulowanie temperatury. Jest to szczególnie ważne głównie w branży spożywczej, chemicznej lub elektronicznej, w których utrzymywanie odpowiedniego poziomu temperatury i wilgotności jest warunkiem koniecznym do prowadzenia procesu produkcyjnego. W związku z tym, że temperatura panująca wewnątrz hali produkcyjnej jest w pewnym stopniu uzależniona od warunków panujących na zewnątrz, klimatyzacja przemysłowa musi być wyposażona w zestaw czujników, które pozwalają na stałą kontrolę parametrów powietrza. Nowoczesne systemy chłodnicze są urządzeniami zautomatyzowanymi, w których za kontrolowanie i utrzymywanie docelowej temperatury dba komputer. Automatyczny dobór mocy klimatyzacji do panujących warunków pozwala utrzymywać odpowiednią temperaturę wewnątrz hali produkcyjnej. Ma jednak również inną zaletę, a mianowicie pozwala na optymalizację kosztów. Dzięki zastosowaniu czujników oraz sterowania komputerowego klimatyzator przemysłowy będzie uruchamiał się jedynie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. W ten sposób możliwe jest obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej, a co za tym idzie, także i kosztów produkcji. Niższe koszty produkcji pozwalają z kolei na obniżenie ceny końcowej produktu, a więc uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

  Na współczesne chłodnictwo przemysłowe składa się szereg różnego rodzaju urządzeń. Dobre systemy chłodnicze projektowane i montowane są w oparciu o indywidualne potrzeby danego klienta i dostosowane do konkretnych hal produkcyjnych. Niezwykle ważne dla procesu produkcyjnego jest to, aby urządzenia działały niezawodnie. W przypadku branży spożywczej, chemicznej czy elektronicznej awaria klimatyzatorów prowadzi do zatrzymania całego procesu produkcyjnego. Każdy nieplanowany przestój generuje dla firmy ogromne straty. Dobra klimatyzacja przemysłowa powinna umożliwiać więc szybkie zlokalizowanie, a także łatwe naprawienie pojawiających się usterek. Istotne znaczenie ma także dostępność części oraz serwisantów. Korzystając z urządzeń pochodzących od renomowanych firm, można liczyć na regularne przeglądy instalacji oraz wsparcie techniczne dostępne o każdej porze. Wybierając urządzenia klimatyzacyjne, należy zwracać również uwagę na poziom generowanego przez nie hałasu, bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz łatwość obsługi.Komentarze


 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  szesnaście − 7 =