• Jak dbać o dobrą jakość powietrza na zewnątrz?

  Codzienne działania człowieka powodują coraz większe zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy. Jazda samochodami (o które się nie dba, co powoduje gorsze spaliny) zamiast skorzystania z komunikacji miejskiej, jeśli to tylko  możliwe, palenie w piecach (często śmieciami i najgorszym rodzajem węgla), o stosowaniu niewłaściwych filtrów przez fabryki, których kominy codziennie wypuszczają do atmosfery wiele bardzo szkodliwych związków – to zaledwie część grzechów człowieka przeciwko przyrodzie.

  Jak więc można zadbać o lepszą jakość powietrza na zewnątrz?

  Nie wszystko zależy od nas – zwykłych ludzi, ale jednak każdy może zrobić coś, aby nie zatruwać bardziej powietrza, którym wszyscy oddychamy. O jaki typ działań chodzi? co można zrobić we własnym zakresie?

  1. Paląc w piecu trzeba wykorzystywać wyłącznie dobrej jakości paliwo (dobrze wysuszone drewno, dobrej jakości węgiel)
  2. Jeśli to możliwe – przejść na ogrzewanie na gaz lub prąd (przy wykorzystaniu baterii słonecznych), korzystać z odnawialnych źródeł energii (wiatrowe elektrownie)
  3. Jeśli to tylko możliwe, korzystać z komunikacji miejskiej. Tramwaje i trolejbusy jeżdżą na prąd, a  autobusy albo na gaz albo – coraz częściej – bywają już hybrydowe, więc właściwie przestają szkodzić powietrzu.
  4. Utrzymywać swój samochód w dobrym stanie nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz oraz – jeśli to możliwe – jeździć na gaz; w innych przypadkach – tankować na stacjach, które mają sprawdzone paliwo dobrej jakości
  5. Mając ogródek lub większy kawałek swojego terenu, sadzić drzewa, krzewy i inne rośliny, które będą poprawiać jakość powietrza
  6. Używać wszystkich rzecz jak najdłużej. Przy produkcji nowych, skutkiem ubocznym jest wytwarzanie różnych gazów, zanieczyszczających powietrze. Warto mieć to na uwadze, kiedy przyjdzie komuś chętka np. na zbyt wczesną wymianę telewizora, czy zwykłej siatki na zakupy.

  Dbanie o powietrze to szacunek okazany nie tylko przyrodzie, ale i zdrowiu – własnemu, czy innych ludzi, ale i wszystkich istot żywych, które oddychają.

  Niestety, dość często zapominamy, jak ważny jest dobry stan powietrza; dopiero kiedy zaczynam się źle czuć z powodu jego zanieczyszczenia, zaczynamy zdawać sobie sprawę z powagi problemu.Komentarze


 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  trzynaście + 11 =