• Jak się chłodzić latem?

  Lato nadchodzi wielkimi krokami, a razem z nim wysokie temperatury. Część ludzi je uwielbia, reszta natomiast jest w stanie zrobić wszystko, byle tylko móc się ochłodzić i przeżyć dzień bardziej komfortowo. Jak więc latem schłodzić swój organizm? Istnieje na to kilka sposobów.

  Klimatyzacja – coraz bardziej popularna obecnie metoda chłodzenia pomieszczeń. Bardzo skuteczny sposób na obniżenie temperatury pomieszczenia do komfortowej wartości. Nawet jeśli na zewnątrz panuje bardzo wysoka temperatura, w pomieszczeniu możemy mieć pożądane 20 stopni. Jeszcze do niedawna klimatyzacja była dostępna tylko dla najbogatszych, teraz jej ceny zeszły do tak niskiego poziomu, że może sobie na nią pozwolić praktycznie każdy. Dodatkowo, oprócz schłodzenia pomieszczenia, klimatyzacja usunie nadmiar wilgoci z pomieszczenia, tworząc przyjemny do życia mikroklimat. Ustawiając klimatyzację należy pamiętać, żeby różnica temperatur między zewnątrz, a pomieszczeniem chłodzonym nie powinna przekraczać 7 stopni Celsjusza. Większe różnice mogą okazać się niekomfortowe. Minusem jest duże zużycie energii elektrycznej.

  Klimatyzator – mniejsza, przenośna wersja klimatyzacji. Jeśli w trakcie budowy nie przewidziano miejsca na montaż klimatyzacji, to klimatyzator może okazać się świetnym rozwiązaniem. Jest niewielki, można przenosić go z miejsca na miejsce, nie ma potrzeby instalowania go na stałe. Klimatyzatory są dużo tańsze od klimatyzacji, jednak charakteryzują się dużo mniejszą wydajnością. Niemniej jednak do schłodzenia pojedynczych pomieszczeń wystarczają już nawet najtańsze modele. Kolejnym minusem jest także to, że ze względu na to, że całe urządzenie znajduje się wewnątrz pomieszczenia (oprócz instalacji wyrzutowej ciepłego powietrza na zewnątrz), więc ciągły hałas pracującego sprzętu może okazać się zbyt dużą przeszkodą dla niektórych ludzi.

  Przenośny wiatrak – najtańszy sposób na schłodzenie się w lecie. Cena podstawowych modeli jest kilkanaście razy mniejsza niż najprostszych klimatyzatorów. Wiąże się to jednak z znacznie inną specyfiką pracy. O ile klimatyzacje i klimatyzatory realnie schładzają powietrze w pomieszczeniu, tak w wiatrakach efekt chłodu osiągany jest poprzez wywołanie ruchu powietrza. Dodatkowo, wiatrak nie jest w stanie zapewnić komfortu wszystkim osobom przebywającym w pomieszczeniu, gdyż efekt jego działania jest punktowy. Wywołuje również dużo hałasu. Ze względu na cenę, jest to rozwiązanie, na które stać każdego.

  Pomóc sobie można nie tylko samymi urządzeniami. Bardzo ważne jest także to jak przygotowujemy swój organizm do walki z wysoką temperaturą. Warto pić zimne napoje (wodę mineralną lub źródlaną) i herbaty. Dobry efekt daje również picie ciepłych płynów, jednak dla wielu osób nie do pokonania jest bariera psychologiczna (jak można pić coś ciepłego, gdy jest gorąco?). Warto nosić przewiewne ubrania, zmienić rozkład dnia (aktywnie działać rano i wieczorem, w południe odpoczywać). Przede wszystkim należy jednak pamiętać, by spożywać odpowiednią ilość płynów, gdyż w lecie bardzo łatwo jest się odwodnić!Komentarze


 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  2 × 3 =