• Jak sobie radzić z suchym powietrzem w okresie grzewczym?

  Gdy na zewnątrz spadają temperatury, w każdym domu rozpoczyna się sezon grzewczy i to niezależnie od stosowanego ogrzewania. Niestety, wraz z otulającym ciepłem wewnątrz domu, pojawia się problem suchości powietrza. Jakie są jego skutki i jak temu przeciwdziałać?

  Niewątpliwie suche powietrze źle wpływa na samopoczucie. Może powodować uczucie suchości w ustach, powodować kaszel czy katar. Zwiększa się również ilość kurzu, która unosi się w powietrzu. To wszystko może być powodem nawet rozmaitych alergii. Suche powietrze źle wpływa również na wygląd, szczególnie jeśli chodzi o skórę czy włosy. Dlatego warto zastosować kilka tricków, które poprawią stan powietrza wewnątrz domu.

  Najprostsza metoda to oczywiście nakładanie mokrego ręcznika lub innego materiału na rozgrzane kaloryfery i piecyki. Zniweluje to suchość w domu, jednak oczywiście do czasu całkowitego wyschnięcia. Dlatego też jest to metoda czasochłonna, gdyż co pewien czas trzeba moczyć ręcznik i od nowa wieszać na grzejnikach.

  Inna metoda zakłada stawianie pojemników z wodą w okolicy grzejników. Choć przez dłuższy czas będzie to dobrze wpływać na stan powietrza, tak jednak może być to kłopotliwe, a przy odrobinie nieuwagi wodę można po prostu rozlać. Dlatego lepszym wyborem będzie zakup specjalnych pojemników, które przymocowuje się na grzejniku, a wodę systematycznie uzupełnia się co jakiś czas.

  W zimie warto zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Warto jest po kąpieli czy prysznicu zostawić otwarte drzwi od łazienki, dzięki czemu uniknie się zawilgoconej łazienki, a co dodatkowo będzie przeciwdziałać suchemu powietrzu w innych pomieszczeniach. Na suche powietrze odpowiednio też wpłynie wilgotne pranie, rozwieszone w pomieszczeniu, gdzie najbardziej dokucza suchość powietrza. Dobrze jest również co jakiś czas wietrzyć mieszkanie. Zimową porą lepiej jest to jednak robić w sposób krótki, lecz intensywny. W ten sposób mieszkanie nie zostanie wyziębione, natomiast powietrze wewnątrz ulegnie odpowiedniej wymianie.Komentarze


 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  dwadzieścia − czternaście =