• Jak zbudowane są systemy wentylacyjne?

  Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat zanieczyszczeń powietrza, a także ekologicznego i energooszczędnego tryby życia sprawia, że coraz większa ilość nowo powstających budynków jednorodzinnych i nie tylko wyposażona jest w systemy wentylacyjne już na etapie budowy. Dzięki czemu w pomieszczeniach stale zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Wpływająca nie tylko korzystnie na mieszkańców, ale także sam stan techniczny budynku, niwelując tym samym powstawanie wilgoci, czy też pleśni. Brak właściwej cyrkulacji powietrza może być także bardzo niebezpieczny, zwłaszcza w kuchniach i łazienkach, gdzie zastosowana została instalacja gazowa mogąca doprowadzić do zwiększonego stężenia tlenku węgla.

  Rodzaje systemów wentylacyjnych

  Pomimo złożoności tego tematu wyróżnia się podział systemów wentylacyjnych stosowanych w budynkach jedynie na dwa podstawowe rodzaje: wentylację mechaniczną oraz grawitacyjną. Każdy z tych systemów można dopasowywać do swoich potrzeb za pomocą specjalistycznych urządzeń, jednak pomimo to ich podstawowe działanie zawsze pozostanie niezmienione. 

  Pierwsza z nich wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń, które wymusza obieg i cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Do jego budowy niezbędne są między innymi rekuperatory, które stanowią centrale systemu a także filtr węglowy do wentylacji mechanicznej. Kolejnym elementem są czerpnie i wyrzutnie służące do zasysania powietrza z zewnątrz, a także eliminacji zużytego powietrza na zewnątrz. Niezbędnym elementem są także przewody wentylacyjne, które rozprowadzają powietrze po wszystkich pomieszczeniach. Na końcu niektórych z nich wiele osób decyduje się również na mocowanie wentylatorów, które pozwalają na płynną regulację ilości nawiewanego powietrza, a także odpowiadają za filtrację. Najczęściej filtracja ta jest oparta na zastosowanych w urządzeniach matach filtracyjnych do wentylatorów, które oczyszczają wdmuchiwane powietrze, zapewniając jego odpowiednią jakość.

  Drugą metodą jest natomiast zastosowanie systemów wentylacyjnych grawitacyjnych, ten rodzaj wentylacji jest wciąż najczęściej stosowany w naszym kraju, pomimo tego, że jego skuteczność jest znacznie ograniczona. Działanie tego typu systemu wentylacyjnego oparte jest na różnicy temperatur, która zmienia ciśnienie w kanałach wentylacyjnych, zapewniając naturalny ciąg. Jednak takie zjawisko możliwe jest do uzyskania jedynie do temperatury 12 stopni Celsjusza. Powyżej niej różnica pomiędzy powietrzem znajdującym się w pomieszczeniach, a tym na zewnątrz jest zbyt mała, aby uzyskać prawidłową wentylację. Nie oznacza to jednak, że przy tej metodzie nie można liczyć na dobrą jakość powietrza. Niemal każdy producent filtrów oferuje w swoim asortymencie specjalistyczne filtry przystosowane do stosowania w grawitacyjnych systemach wentylacji.

  W zależności od wybranej metody należy liczyć się z różnymi kosztami. Systemy wentylacyjne mechaniczne, to nieco większy wydatek. Jednak w przeciwieństwie do tych grawitacyjnych, zapewniają skuteczniejsze działanie. Bez względu na porę roku, czy warunki atmosferyczne. Ponadto mogą być one w pełni sprzężone na przykład z klimatyzacją czy innymi elementami domu, tworząc jeden symbiotyczny system.Komentarze


 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pięć × 1 =