• Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie

  Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z głównych problemów obecnego świata. Zanieczyszczenie pyłem zawieszonym i ozonem stwarza poważne zagrożenie dla ludzi wpływając na jakość ich życia i skracając je.

  Główne zanieczyszczenia powietrza i ich wpływ na zdrowie

  pyły zawieszone PM10 i PM2.5 – najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie powietrza. Pył zawieszony jest bardzo lekki, więc unosi się w powietrzu. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary wynika nie tylko do naszych płuc, ale także jest w stanie przedostać się do krwiobiegu. Długotrwała ekspozycja na pyły PM10 i PM2.5 mogą wywoływać miażdżycę, wpływać w negatywny sposób na przebieg porodu, a także zwiększać ryzyko chorób układu oddechowego, głównie u dzieci. Pyły zawieszone mogą również upośledzać rozwój układu nerwowego, funkcji poznawczych i być jedną z przyczyn cukrzycy, a także są przyczyną większej ilości zgonów z powodu chorób układu krążenia i układu oddechowego.

  Ozon –  wiele mówi się o pozytywnym wpływie ozonu na ludzkie życie. Jest to prawda, o ile pozostaje on w górnych partiach atmosfery i chroni nas przed promieniowaniem słonecznym. Ozon w powietrzu jest jednak bardzo szkodliwy, toksyczny i agresywny. Powoduje korozję materiałów i żywych tkanek. Utrudnia przeprowadzanie procesu fotosyntezy i przyswajanie dwutlenku węgla. Zmniejsza też rozmnażalność i wzrost roślin, co przekłada się na mniejsze plony i zmniejszenie się populacji lasów. U człowieka powoduje zapalenia płuc i oskrzeli. Wysokie stężenie ozonu w powietrzu jest szczególnie szkodliwe dla ludzi z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, może doprowadzić nawet do śmierci.

  Benzoapiren – jest bardzo mocno rakotwórczy. Podrażnia oczy, nos, gardło i oskrzela. Występuje często razem z pyłem zawieszonym.

  Benzen – niszczy materiał genetyczny komórek i powoduje nowotwory.

  Dwutlenek siarki, tlenek węgla, metale ciężkie, tlenki azotu – mniej szkodliwe substancje, jednak w dalszym ciągu ich obecność w powietrzu ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka.Komentarze


 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  dwa × cztery =